Kraj zásadně zpřístupní znevýhodněným žákům a studentům připojení k internetu. Hejtman Martin Kuba požádal o pomoc skupinu ČEZ

1300 datových SIM karet v hodnotě přes milion korun dnes od společnosti ČEZ převzali současní i budoucí představitelé Jihočeské kraje. Okamžitě začali s jejich distribucí těm studentům, kteří nemají dostatečné připojení k internetu. To je přitom naprosto nezbytné pro distanční výuku nařízenou v rámci ochranných opatření proti šíření koronaviru. Tento typ systémové pomoci znevýhodněným studentům je zatím v České republice ojedinělý. 

Vypadají jako standardní SIM karty do telefonu, prostřednictvím standardních hlasových služeb s nimi ale telefonovat nepůjde. Každá z nich ale poskytuje do konce roku možnost měsíčně čerpat 50 GB datových služeb, je možné z ní vytvořit i „hostspot“, prostřednictvím kterého si k internetu připojí i počítač či tablet.  Studenti je mají použít pro komunikaci s učiteli, příjem a posílání úkolů či vyhledávání informací. „Šlo o jednu z našich priorit ve volbách. V nároku na vzdělávání si musí být všichni rovni. Šanci proto musí dostat i ti, kteří z nejrůznějších důvodů na dostatečné připojení k internetu nedosáhnou a věřím, že ji naplno využijí,“ konstatuje hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba. Ten se proto hned po volbách spojil se společností ČEZ, která prostřednictvím Jaderné elektrárny Temelín dlouhodobě podporuje neziskové projekty v jižních Čechách. „Projekty v jižních Čechách, stejně jako v dalších regionech, kde fungují naše významné výrobní zdroje, podporujeme dlouhodobě a tato žádost byla v rámci nastavených vztahů logická. Bylo nám ale jasné, že jde o čas, proto jsme ji vyřídili co nejrychleji,“ doplňuje ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.  Ihned po převzetí karet začala jejich distribuce konečným uživatelům. Nadace ČEZ na jaře během první vlny pandemie prostřednictvím Jaderné elektrárny Temelín podpořila padesát projektů za téměř dva miliony korun zaměřených na ochranu zranitelných skupin obyvatel. Částkami od 5 do 50 tisíc korun přispěla například nemocnicím a domovům pro seniory, nebo dobrovolným hasičům na nákup ochranných prostředků, dezinfekce a rozvoj jídla. Srovnatelné částky na tento účel vynaložila i v dalších regionech České republiky.