Reading Mode

Kohoutek od plynu není na území Česka

Martin Kuba

Kohoutek od plynu není na území Česka

Výstavba nového jaderného bloku v Dukovanech byla tématem diskuze v pořadu Události komentáře ČT, které jsem se účastnil spolu s předsedou Zelených Petrem Štěpánkem a Milanem Urbanem. Podívejte se na záznam.

Hlavní spor se neodehrál jen v rovině stavby nového jaderného zdroje, ale i možných alternativ. „Pan Štěpánek nabízí občanům České republiky plyn, na kterém není z pohledu emisí nic špatného, problém je, že kohoutek od plynu není na území Česka a může ho kdykoliv kdokoliv zavřít,“ komentoval jsem argumenty šéfa Zelených, s tím, že hlavním dodavatelem plynu je právě Rusko, před nímž Štěpánek varuje.

Česko jinou možnost než výstavbu nových bloků a postupnou decentralizaci kombinující malé solární zdroje s akumulací podle mě nemá: „Pokud chceme plnit to, k čemu se zavazujeme v Evropské unii, co je trend, a také je to v naší energetické koncepci, čili vyrábět z uhlí méně energie a snižovat emise. Jiný bezemisní zdroj tak, aby zajišťoval stabilní zdroj pro průmyslovou základnu, prostě nemáme.“ 

Podívejte se na celý záznam diskuze.