Reading Mode

Druhého kola Talent Akademie Jihočeských nadějí se opět zúčastnila známá jména. Za studenty dorazil Karel Roden nebo Jan Svěrák.

Martin Kuba

Druhého kola Talent Akademie Jihočeských nadějí se opět zúčastnila známá jména. Za studenty dorazil Karel Roden nebo Jan Svěrák.

Oscarový režisér Jan Svěrák, držitel Českého lva Karen Roden, komentátor České televize Václav Moravec nebo uznávaný archeolog a egyptolog Miroslav Bárta. To je jen krátký výčet osobností, které v tomto týdnu zavítali do Jižních Čech v rámci talentové akademie.

„V českých Budějovicích už jsem podruhé a jsem nadšen z těch studentů, z jejich otázek, z toho,jak mě nutí přemýšlet a jak oni sami dokáží přemýšlet o světě, který je obklopuje,“ komentuje setkání se studenty komentátor ČT Václav Moravec a myšlenku nadačního fondu pochvaluje i režisér Jan Svěrák. „Je skvělé, když vidí, že jich je se stejným nadání víc. Oni spolu budou v tom kraji vyrůstat a stárnout a vlastně tady se vychovává nová intelektuální infrastruktura.“ Nadační fond Martina Kuby pořádá v krajském městě Talent Akademii už podruhé a je určená studentům gymnázií, kteří mezi ostatními vynikají. Slavnostního zahájení se letos zúčastnila i hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská. „Ten program je úžasný, velmi lituji toho, že jsem třeba nemohla být na přednášce pana profesora Bárty. Věřím, že pro naše studenty to musel být úžasný zážitek a díky téhle akci se dostali k něčemu, k čemu by se nikdy v životě nedostali.“

Hlavní myšlenkou talentové akademie je podle zakladatele nadačního fondu Jihočeské naděje Martina Kuby to, aby se studentům v kraji dostávalo toho nejlepšího vzdělávání, aby zde měli ty nejkvalitnější učitele, a aby ti nejlepší studenti z našeho kraje neodcházeli. „Chceme, aby se sem ti studenti vraceli, aby tady zakládali firmy, nebo aby tady pracovali jako vědci a lidé úspěšní ve svých oborech, a aby posouvali ten náš krásný kraj nahoru,“ doplňuje Martin Kuba. Program byl i letos pořádně nabitý. Nejnadanější studenti historie a bohemistiky, absolvovali také celou řadu odborných přednášek a exkurzí. A protože se řada z nich v rámci studia zajímá i o svět médií, byly na programu také exkurze do jihočeských redakcí. Studenti poznali zázemí Jihočeské televize, vstoupili do éteru Hitrádia Faktor a v Českobudějovickém deníku vyšel jejich vlastní článek. Přijeli za nimi i novináři působící na celorepublikové zpravodajské úrovni a o práci v časopise a psaní knih jim povyprávěl spisovatel Jan Štifter. Nadační fond Jihočeské naděje se talentům v kraji věnuje dlouhodobě. Už v červnu se můžeme těšit na další ročník nadačního běhu,kdy pro talentované děti budou běhat nejen známé osobnosti, ale zkrátka všichni,kteří chtějí přispět na dobrou věc.